دور دوم مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا؛

فردا: هنگ کنگ – ایران، رقابت برای حفظ سرگروهی

در هفته پنجم فوتبال مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ در قاره آسیا و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ تیم ملی فوتبال ایران برای حفظ سرگروهی در خانه هنگ کنگ به میدان می‌رود.
کد خبر: 52762
زمان انتشار: 5 ژوئن 2024 - 15:27 ب.ظ -
14 بازدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سه خبر،در این رقابت‌ها ۴۶ تیم حضور دارند که ۲۰ تیم با رنکینگ پائین‌تر در رده بندی فیفا در دور اول به صورت رفت و برگشت مسابقه دادند و ۱۰ تیم برتر به دور دوم راه یافتند. این رقابت‌ها مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ نیز محسوب می‌شود و در در دور دوم ۱۰ تیم برتر دور نخست به همراه ۲۶ تیم دیگر قاره که از دور اول معاف بودند ‏ در ۹ گروه چهار تیمی به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت رقابت می‌کنند و تیم‌های اول و دوم هر گروه به دور سوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ و دور نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ راه می‌یابند. تیم‌های سوم و چهارم گروه‌های ۹ گانه از ادامه مقدماتی جام جهانی باز می‌مانند، اما در دور سوم انتخابی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شرکت می‌کنند و ۶ تیم برتر راهی جام ملت‌ها خواهند شد.

برنامه هفته پنجم دور دوم به این شرح اعلام شد:
پنج شنبه ۱۷ خرداد

گروه A:
افغانستان – قطر در الهفوف عربستان
– تیم افغانستان به علت مشکلات سیاسی در این کشور اجازه میزبانی دریافت نکرد و دیدار‌های این تیم در اب‌ها و هفوف عربستان برگزار می‌شود.
هند – کویت در کلکته
تیم قطر با ۱۲ امتیاز در صدر است و مجوز صعود گرفت. تیم‌های هند و افغانستان با ۴ امتیاز دوم و سوم هستند و تیم کویت با ۳ امتیاز چهارم است.
گروه B:
میانمار – ژاپن در یانگون
کره شمالی – سوریه در وین تین لائوس
تیم کره شمالی از میزبانی مسابقات بین المللی محروم است و مسابقات خانگی این تیم در وین تین لائوس برگزار می‌شود.
تیم ژاپن با ۱۲ امتیاز در صدر است و مجوز صعود گرفت. تیم‌های سوریه با ۷ و کره شمالی با ۳ امتیاز دوم و سوم هستند و تیم میانمار با یک امتیاز در رده چهارم قرار گرفت.
تیم سوریه به علت ناامنی در این کشور از میزبانی دیدار‌های خانگی محروم است.
گروه C:
سنگاپور – کره‌جنوبی در سنگاپور
چین – تایلند در شنیانگ
برانکو ایوانکوویچ سرمربی کروات و سابق تیم ملی ایران و پرسپولیس هدایت تیم چین را بر عهده دارد. وی تا قبل از هفته سوم هدایت تیم عمان را بر عهده داشت.
تیم کره جنوبی با ۱۰ امتیاز در صدر است و تیم‌های چین با ۷ و تایلند با ۴ امتیاز دوم و سوم هستند و تیم سنگاپور با یک امتیاز در رده چهارم جای گرفت.
گروه D:
تایوان – عمان در تایپه
قرقیزستان – مالزی در بیشکک
تیم‌های قرقیزستان و عمان با ۹ امتیاز اول و دوم هستند و تیم مالزی با ۶ امتیاز سوم است. تیم تایوان بدون امتیاز در رده چهارم جای گرفت و باید در دور سوم مقدماتی جام ملت‌های آسیا شرکت خواهد کرد.
گروه E:
هنگ‌کنگ – ایران (ساعت ۱۵:۳۰ – استادیوم ملی هنگ کنگ – داور: قاسم مطر علی از قطر)
تیم ایران پیش از این ۴ – ۰ تیم هنگ‌کنگ و با ۵ گل تیم ترکمنستان را شکست داد و با تیم ازبکستان ۲ – ۲ مساوی کرد.
تیم‌های ملی ایران و هنگ کنگ تا کنون در ۸ بازی به مصاف هم رفته اند که تیم ایران در هر ۸ بازی به پیروزی رسیده است. در این دیدار‌ها تیم ایران ۱۹ گل و تیم هنگ کنگ یک گل به ثمر رسانده اند. غفور جهانی و سردار آزمون هر یک با ۳ گل بهترین گلزنان ایران در مصاف با هنگ کنگ هستند.
ازبکستان – ترکمنستان در تاشکند
تیم‌های ایران (تفاضل گل ۱۰+) و ازبکستان (تفاضل ۷+) با ۱۰ امتیاز اول و دوم هستند و مجوز صعود گرفتند. تیم‌های ترکمنستان و هنگ کنگ با یک امتیاز در رده‌های سوم و چهارم قرار گرفتند و در دور سوم مقدمیت جام ملت‌های آسیا شرکت می‌کنند.
گروه F:
اندونزی – عراق در جاکارتا
ویتنام – فیلیپین در هانوی
تیم عراق با ۱۲ امتیاز صدرنشین است و صعود کرد. تیم‌های اندونزی با ۷ و ویتنام با ۳ امتیاز در رده‌های دوم و سوم هستند و تیم فیلیپین با یک امتیاز در رده چهارم قرار گرفت.
گروه G:
پاکستان – عربستان در اسلام آباد
هدایت تیم عربستان را روبرتو مانچینی ایتالیایی بر عهده دارد.
اردن – تاجیکستان در عمان
تیم عربستان با ۱۰ امتیاز در صدر است و تیم‌های اردن با ۷ و تاجیکستان با ۴ امتیاز دوم و سوم هستند. تیم پاکستان بدون امتیاز در رده چهارم قرار گرفت و در دور سوم مقدماتی جام ملت‌های آسیا شرکت خواهد کرد.
در این گروه تیم عربستان به عنوان میزبان جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷، از قبل مجوز صعود دارد و نتایج این تیم برای مقدماتی جام جهانی محاسبه می‌شود.
گروه H:
نپال – امارات در دمام عربستان داور: پیام حیدری از ایران
به علت استاندارد نبودن استادیوم کاتماندو، تیم نپال بازی‌های خانگی خود را در الرفاع بحرین و دمام عربستان برگزار کرد.
بحرین – یمن در الرفاع
تیم امارات با ۱۲ امتیاز در صدر است و مجوز صعود گرفت. تیم‌های بحرین با ۹ و یمن با ۳ امتیاز دوم و سوم هستند و تیم نپال بدون امتیاز چهارم است و در دور سوم انتخابی جام ملت‌های آسیا شرکت می‌کند.
تیم یمن به علت ناآرامی در این کشور از میزبانی رقابت‌های بین المللی محروم است.
گروه I:
بنگلادش – استرالیا در داکا
فلسطین – لبنان در دوحه قطر
تیم فلسطین به علت درگیری نوار غزه ‏، نمی‌تواند در خانه از مسابقات میزبانی کند.
تیم استرالیا با ۱۲ امتیاز صدرنشین است و به دور سوم مقدماتی صعود کرد. تیم‌های فلسطین با ۷، لبنان با ۲ و بنگلادش با یک امتیاز دوم تا چهارم هستند.
تیم لبنان به علت درگیری‌های اخیر در منطقه از میزبانی رقابت‌ها محروم است.

در پایان دور اول تیم بازنده برتر نیز به همراه تیم‌های برنده به دور سوم انتخابی جام ملت‌ها راه یافتند. تیم‌های بازنده دیگر به همراه تیم جزایر ماریانای شمالی در دور پلی آف مقدماتی جام ملت‌ها شرکت خواهند کرد. در جدول تیم‌های حذف شده دور اول تیم بوتان با ۳ امتیاز در صدر قرار گرفت و به دور سوم انتخابی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ صعود کرد. تیم‌های مالدیو، لائوس، کامبوج، سریلانکا و ماکائو با یک امتیاز دوم تا ششم شدند و تیم‌های گوآم، مغولستان، تیمور شرقی و برونئی دارالسلام بدون امتیاز در رده‌های هفتم تا دهم قرار گرفتند و باید در پلی آف مقدماتی جام ملت‌های آسیا شرکت کنند.

در جدول گلزنان مقدماتی جام جهانی در آسیا، المعز علی قطر با ۷ گل صدرنشین است و آیاسه اودا از ژاپن، سون هیونگ مین از کره جنوبی، موسی التماری از اردن و وو لی از چین با ۵ گل به طور مشترک در رده دوم هستند. صالح الشهری از عربستان با ۴ گل ششم است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *