آغاز واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس کودکان در ۷ استان کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: دو واکسن جدید پنوموکوک و روتاویروس به چرخه واکسیناسیون کشوری اضافه می‌شود.
کد خبر: 51679
زمان انتشار: 12 مه 2024 - 13:36 ب.ظ -
27 بازدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سه خبر،دکتر فرشیدی در مراسم افتتاحیه واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس گفت: در حالی در کشور ما واکسن‌های جدید به چرخه واکسیناسیون کشوری اضافه می‌شود که هنوز در کشور‌های همسایه ما، ابتلا به فلج اطفال وجود دارد و این بیماری سال‌ها پیش در ایران ریشه کن شده است.

وی گفت: ایران سال ۹۷ گواهی حذف بیماری سرخک را از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرد، در حالی که هنوز بیماری سرخک در بسیاری از کشور‌های پیشرفته وجود دارد.

وی با بیان اینکه با یک دلار هزینه کرد در این مسیر ۲۰ برابر صرفه جویی در درمان خواهیم داشت، ادامه داد: با واکسن جدید روتاویروس نیز ۵۰ درصد بستری‌های کودکان کاهش می‌یابد.

فرشیدی ادامه داد: شرکت‌های سازنده واکسن تعهد دادند در تامین واکسن‌ها، تعداد مورد نیاز را پیش بینی کنند.

وی گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد مبتلایان به پنوموکوک پس از بهبودی از ناتوانی دائمی رنج می‌برند که با واکسیناسیون در این زمینه این مشکلات بر طرف می‌شود.

دکتر فرشیدی ادامه داد: امروز در ۷ استان واکسیناسیون کشوری را آغاز می‌کنیم و تا قبل از تابستان این برنامه در کل کشور اجرایی خواهد شد.

در این مراسم با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از پوستر درمان رایگان شیرخواران و کودکان زیر ۷ سال در مراکز دولتی و دانشگاهی نیز رونمایی شد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *