اجرای طرح سلامت نوروزی از ۲۴ اسفند

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح سلامت نوروزی از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ اجرا می‌شود.
کد خبر: 50634
زمان انتشار: 3 مارس 2024 - 13:36 ب.ظ -
56 بازدید

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سه خبر،دکتر حسن واعظی گفت: ستاد طرح سلامت نوروزی دانشگاه با مدیریت رئیس دانشگاه و با حضور معاونان بهداشت، درمان، توسعه و غذا و دارو جهت پایش و نظارت بر کیفیت ارائه خدمات مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور و ارائه خدمت موثر و به هنگام تشکیل خواهد شد.

همچنین گروه‌های ویژه ارزیابی طرح سلامت نوروزی در ستاد دانشگاه‌ها تشکیل شده و بازدید‌های میدانی و روزانه از مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌های انجام می‌شود.

دکتر واعظی گفت: براساس دستورالعمل ابلاغی معاونت درمان هرگونه تعطیلی بخش‌های بستری در تعطیلات نوروزی، ممنوع است.
رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ادامه داد: متخصصان طب اورژانس، بیهوشی و سایر متخصصان مقیم، در بیمارستان‌های عمومی دانشگاهی، مطابق برنامه شیفت کاری باید در مرکز باید حضور یابند. همچنین حضور و یا دسترسی سریع به متخصصان سایر رشته‌ها تخصصی از جمله داخلی، زنان، اطفال و جراحی عمومی مورد تاکید است.

وی گفت: بخش اورژانس و همه بخش‌های ویژه و دیالیز در همه بیمارستان‌ها با تمامی ظرفیت به مراجعه کنندگان خدمات لازم را ارائه می‌دهند. پذیرش و پاسخگویی بیماران با سکته حاد قلبی و مغزی نیز در همه بیمارستان‌های مجری برنامه باید صورت پذیرد.
رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ادامه داد: دسترسی به خدمات با کیفیت و به هنگام در انجام آزمایش‌های اورژانس در همه آزمایشگاه‌های بیمارستانی و بخش‌های تصویربرداری همه بیمارستان‌های دانشگاهی به صورت شبانه روزی انجام می‌شود و امکان ارائه این خدمات با هماهنگی و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های محلی هر دانشگاه‌ها به هموطنان صورت می‌پذیرد.

وی در خصوص نوبت دهی و ارجاع الکترونیک هم گفت: در راستای تکریم بیماران و مراجعان درمانگاه‌های تخصصی در خصوص نحوه وقت دهی و پذیرش، همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به تردد‌های غیر ضروری بیماران به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و مدیریت ویزیت مراجعه کنندگان، طی اقدام مشترک با حوزه مدیریت اطلاعات و فناوری وزارت بهداشت، ضرورت نوبت دهی الکترونیکی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و تجهیز بیمارستان‌ها به نرم افزار نوبت دهی الکترونیکی، مورد تاکید است.
دکتر واعظی افزود: بر اساس آخرین گزارش تبادل داده در سرویس نوبت دهی از مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت (مافا)، ۵۷۵ بیمارستان وابسته به وزارت بهداشت و ۳۸ کلینیک ویژه مستقل در ۶۴ دانشگاه و دانشکده در حال تبادل داده هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت:با توجه به احتمال بروز حوادث در چهارشنبه پایان سال نیز همه مراکز درمانی از ۱۸ اسفند با آمادگی حداکثری و تمهیدات لازم جهت ارائه خدمات بهینه و به موقع به مصدومان احتمالی حوادث غیرمترقبه اقدام می‌کنند.
دکتر واعظی گفت: همه مراکز درمانی به ویژه بیمارستان‌های ارائه دهنده خدمات درمانی سوختگی، تروما، چشم پزشکی، جراحی و ارتوپدی موظفند تیم‌های ارزیابی سریع، پشتیبان و کمیته مدیریت بحران تشکیل داده و از شیفت‌های عصر و شب جهت اطمینان از آمادگی بیمارستان‌ها و نحوه ارائه خدمات، بازدید‌های میدانی انجام دهند.
همچنین متخصص مقیم در رشته‌های تخصصی در مراکز تک تخصصی چشم پزشکی، مراکز تروما، سوختگی، جراحی، ارتوپدی و زنان به صورت ۲۴ ساعته حضور خواهند داشت.
وی افزود: دارو و مواد مصرفی مورد نیاز در بخش اورژانس بیمارستان‌ها نیز با اولویت بیمارستان‌های معین تروما و سوختگی و همه بیمارستان‌های عمومی واجد بخش‌های بستری مرتبط صورت گرفته است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *