کاهش مراجعه حضوری به دادگاه‌ها و دادسرا‌ها با ارائه خدمات نوآورانه و فناورانه در قوه قضاییه

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بومی‌سازی نوآوری و فناوری موجب توسعه کسب‌وکار‌ها و ارائه خدمات بهتر به مردم خواهد شد، گفت: قوه قضاییه در این حوزه به خوبی عمل کرده و همین مساله میزان مراجعه مردم به دادگاه‌ها و دادسرا‌ها را کاهش داده است.
کد خبر: 47208
زمان انتشار: 28 نوامبر 2023 - 20:26 ب.ظ -
24 بازدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سه خبر،هفتم آذر به مناسبت شهادت شهید محسن فخری‌زاده، به‌عنوان روز «نوآوری و فناوری ایران‌ساخت» نام‌گذاری شده است.

نوآوری و فناوری در جهان امروز به‌عنوان مهم‌ترین عامل رشد اقتصادی کشور‌ها تلقی می‌شود و آن‌ها در تلاش‌اند با برنامه‌ریزی‌ها مناسب از مزایای آن استفاده کنند.

نوآوری و فناوری ۲ اصطلاحی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما در اصل معانی متفاوتی دارند.

به گفته کارشناسان این حوزه، فناوری به معنای استفاده از دانش علمی برای اهداف عملی است، اما نوآوری به توسعه ایده‌ها یا محصولات جدید اشاره دارد. آن‌ها می‌گویند فناوری جایی است که نوآوری از آن سرچشمه می‌گیرد.

اهمیت نوآوری و فناوری در چیست؟

محسن حاج‌محمدی، کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با میزان درباره اهمیت نوآوری و فناوری اظهار کرد: با تغییر ساختار در اقتصاد جهانی و اهمیت نوآوری به‌عنوان موتور محرک در توسعه، ارتباط دانشگاه و همچنین صنعت به‌عنوان یک سیاست کارآمد در پیشرفت کشور مورد توجه قرار گرفت.

به گفته حاج‌محمدی، آمار‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهند که کارآمدی کشور‌های توسعه‌یافته ناشی از تولید دانش و استفاده آن در حوزه صنعت بوده وهمین باعث ایجاد مزیت رقابتی برای آن‌ها شده است.

اوضاع نوآوری و فناوری در ایران چگونه است؟

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نوآوری و فناوری می‌تواند باعث پیوند عمیق بین دانشگاه و صنعت شود، گفت: در ایران نیز فعالیت‌های خوبی در این زمینه در حال انجام است و شرایط پیشرفت در حوزه نوآوری و فناوری بومی در کشور در شرایط مطلوب قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه اقدام‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که مسیر ریل‌گذاری‌شده سیاست‌های مدنظر در حوزه نوآوری و فناوری به درستی انجام شده است، گفت: اگر استفاده از خدمات فناورانه در کشور نهادینه شود موجب توسعه کسب‌وکار‌ها و رونق اقتصادی خواهد شد.

به گفته حاج‌محمدی، وزارت صمت و وزارت علوم به‌عنوان ۲ رکن پیشرفت در زمینه نوآوری و فناوری، برنامه‌ها و فعالیت‌های خوبی را در پیش گرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه بومی‌شدن نوآوری و فناوری براساس فرهنگ، سلیقه و کاربرد مردم یک جامعه باید اتفاق بیفتد، اظهار کرد: این مساله بسیار مهم است که براساس نیاز مردم و در مسیر رفع نیازها، نوآوری و فناوری به‌روز شوند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، فرهنگ استفاده از تولیدات و فناوری‌های بومی، مهم‌ترین زیرساختی است که باید برای پیشرفت نوآوری و فناوری در کشور مورد توجه قرار گیرد.

کاهش ارزبری و افزایش ارزآوری با بومی‌سازی فناوری

وی مزیت بومی‌سازی فناوری را کاهش ارزبری و قیمت تمام‌شده دانست و تصریح کرد: این اقدام حتی موجب ارزآوری با افزایش صادرات خواهد شد.

حاج‌محمدی با تاکید بر اینکه دستیابی به مزیت‌های بومی‌سازی مستلزم حمایت همه‌جانبه دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی است، اظهار کرد: در کنار تولیدات قدیمی باید به تولید‌های بار اول، ایده و خلاقیت افراد ایده‌پرداز و نوآور نیز توجه ویژه داشت.

به گفته این کارشناس اقتصادی، با ایجاد فضا برای ارائه تسهیلات، حمایت مالی از دستگاه‌های ذی‌ربط، ایجاد شرایط مناسب برای صادرات تجهیزات فناورانه و بسترسازی برای ارائه مشوق‌های صادراتی، وضع قوانین مالیاتی و مواردی از این قبیل می‌توان از شرکت‌های فناورانه حمایت و فضای کاری را برای آن‌ها امن، جذاب و قابل رقابت ساخت.

وی همچنین درباره قوانین موجود در حوزه نوآوری و فناوری گفت: در این زمینه قوانین بسیار خوبی وجود دارد و همین قوانین باعث شده که زمینه پیشرفت برای شرکت‌ها به سرعت فراهم شود.

ارائه خدمات برخط در قوه قضاییه بیان‌گر شناسایی درست نیاز مردم است

حاج‌محمدی در ادامه به فعالیت‌های قوه قضاییه در زمینه نوآوری و فناوری اشاره و اظهار کرد: اقدامات قوه قضاییه در ارائه خدمات برخط به مردم قابل تقدیر است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های قوه قضاییه در زمینه ارائه خدمات نوآورانه و فناورانه موجب کاهش مراجعه حضوری به دادگاه‌ها و دادسرا‌ها شده است، اعلام کرد: قوه قضاییه با ارائه خدمات برخط این امکان را فراهم کرده است که مردم در هر زمان از شبانه‌روز و تنها با اتصال به اینترنت از خدمات بهره‌مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه خدمات برخط قوه قضاییه نشان‌دهنده شناخت درست نیاز مردم بوده است، اظهار کرد: دستگاه قضایی با استفاده از علوم و فناوری‌های جدید، یک نوآوری را در ارائه خدمات به وجود آورده است.

به گفته حاج‌محمدی، ارائه خدماتی مانند نوبت‌گیری برخط از دفاتر خدمات قضایی، موجب صرفه‌جویی در زمان مردم و استفاده حداکثری مردم از خدمات شده است.

این کارشناس اقتصادی در پایان به سامانه‌های برخط قوه قضاییه مانند سهام و ثنا اشاره کرد و گفت: هر کدام از این سامانه‌ها که با اقدامات نوآورانه و با تکنولوژی روز طراحی شده‌اند، کارکرد‌های ویژه خود را دارند و موجب استفاده بهینه مردم و کنش‌گران داخلی قوه قضاییه از خدمات قضایی با کم‌ترین هزینه و رفت‌وآمد خواهد شد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *