رکورد پرمخاطب‌ترین روز سینما در روز ۱۵ آبان شکسته شد/ ارزیابی دولت از عملکرد مدیران دائمی است

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه از آغاز فعالیت دولت سیزدهم میزان چاپ کتاب ۱۱ درصد افزایش یافته و تاکنون ۲۵۵ هزار و ۴۳۳ عنوان کتاب چاپ شده است.
کد خبر: 46732
زمان انتشار: 14 نوامبر 2023 - 16:01 ب.ظ -
42 بازدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سه خبر،علی بهادری جهرمی در مقدمه نشست خبری خود با اشاره به روز کتابخوانی، این روز را به اهالی فرهیخته اهل قلم تبریک گفت و اظهار داشت: دولت در طول این دو سال و چند ماه سعی کرده اهمیت خاص و ویژه ای برای حوزه کتاب و چاپ و نشر قائل باشد و در حمایت از تولید کاغذ داخل تصمیمات خوب اتخاد شد.

وی در ادامه گفت: دولت در مرحله اول کاغذ کتب درسی را از محل تولید داخلی تامین‌ کرد و حمایت های موثری از کارخانجات و رویداد های مختلف در حوزه ترویج کتابخوانی انجام شد.

به گفته سخنگوی دولت ۴۰ درصد اعضای صندوق اعتباری هنر افزایش یافته و سامانه بازار کتاب فعال شده است و تلویزیون اینترنتی کتاب در راستای ترویج این فرهنگ‌فعال شده است.

بهادری جهرمی افزود: طی مدت فعالیت دولت سیزدهم میزان چاپ کتاب ۱۱ درصد افزایش داشته و ۲۵۵ هزار و ۴۳۳ عنوان کتاب چاپ شده است.

وی بیان داشت: تعداد کتب چاپ شده و فروش کتاب در دولت سیزدهم نسبت به دوره پیش از این رشد چشمگیری داشته است.

به گفته سخنگوی دولت میزان فروش کتاب در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، ۲۴۷ درصد افزایش داشته و آمار فروش تا آبان ۱۴۰۲ نسبت به کل سال ۱۴۰۱ حدود ۵۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

دولت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای قرارداد تجاری با چین پشتیبانی می‌کند

سخنگوی دولت به سفر هفته گذشته رئیس جمهور به تاجیکستان و ازبکستان و شرکت در اجلاس اکو و نشست اضطراری سران اسلامی اشاره کرد و گفت: علاوه بر این سفر، معاون اول رییس جمهور هم در سفر به چین توافقاتی در خصوص سومین سازوکار عالی روابط ایران و چین در روند اجرایی برنامه ۲۵ داشت و در این سفر نمایشگاه بین المللی واردات چین افتتاح شد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه معاون اول رئیس جمهور در این سفر ضمن دیدارهای دوجانبه با تجار ایرانی و چینی، در افتتاحیه اکسپوی واردات چین سخنرانی کرد، اظهار داشت: همچنین ظرفیت بالای اقتصاد کشور در جلسات مختلف معرفی و به نقش راهبردی ایران اشاره شد و به طور شفاف اعلام کردیم که دولت سیزدهم از تمام سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای قرارداد تجاری مشترک پشتیبانی کامل می کند.

رکورد پرمخاطب‌ترین روز سینما در روز ۱۵ آبان شکسته شد

وی تصریح کرد: پرفروش ترین روز سینمای ایران سه شنبه ۱۵ آبان بود که ۲۷۴ هزار نفر به سینما رفتند و رکورد پر مخاطب ترین روز سینمای شکسته شد و جمعه ۱۹ آبان نیز رکورد پر فروش روز سینمای با فروش ۱۰۵ میلیارد ریالی بود.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: ترانزیت کشور در حوزه های مختلف در ۷ ماهه ابتدای سال رشد ۲۲ درصدی داشت و آمار وزارت صمت نشان می‌دهد در حوزه خودرو سازی ۲۲ درصد رشد را با تولید ۷۶۳ هزار دستگاه خودرو شاهد بودیم.

بهادری جهرمی ادامه داد: در هفت ماهه نخست امسال در مجموع ۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۱۳ تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۲ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه تولید ۷۶۳ هزار دستگاه خودرو در ۷ ماهه امسال منجر به رشد ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است، اظهار داشت:  صورت‌های مالی هزار شرکت دولتی با دستور رئیس‌جمهور منتشر شد که منجر به نظارت هشتاد و پنج میلیونی می‌شود.

چهارمحال و بختیاری نهمین سفر استانی رئیس جمهور است

بهادری جهرمی خبر داد: در پایان هفته جاری اگر وضعیت آب و هوا تغییر غیرمنتظره نداشته باشد، نهمین سفر استانی رئیس جمهور به مقصد استان چهارمحال و بختیاری صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با بیان این‌که طرح دولت برای ارتقای کیفیت سبد غذایی دانش آموزان آغاز شده است، گفت: یک‌ماه از اجرایی شدن این طرح می‌گذرد و به تدریج استان ها تکمیل می شود و باید تعداد مورد نیاز شیر در بسته قابل توزیع تولید شود.

بهادری جهرمی درباره جذب معلم با اشاره به اینکه در حوزه معلمان‌ چند عامل دست به دست هم داد، اظهار داشت: یک مساله این است که توجه لازم در زمان‌مناسب به نیاز معلم صورت نگرفت و در قانون‌گذاری به واقعیت های اجرایی کشور توجه نشده است حال آنکه، این‌نکته را بارها رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان ادوار مختلف مجلس مورد تاکید قرار دادند.

وی اضافه کرد: در کشورهای مختلف این روال است که در قانون گذاری باید واقعیت های اجرایی در نظر گرفته شود. در قوانینی که دو سال اخیر در مجلس تصویب شد بعضا واقعیت های اجرایی در نظر گرفته نشده است.

سخنگوی دولت گفت: دولت یک لایحه تقدیم‌مجلس کرد تا حق مسلم معلمان که رتبه بندی است انجام شود و اجماع بر ضرورت اجرای این طرح وجود داشت ولی به شیوه های بدی این طرح خوب مورد تقلیل قرار گرفت.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در عین‌تعامل‌خوب و سازنده قوای مختلف، باید قانون‌گذاری براساس واقعیت های اجرایی باشد. در قانون گذاری ها شرط انجام‌کار خوب این است که به شیوه مناسب امکان‌ تحقق عملی آن وجود داشته باشد این‌ ماجرا را در کالابرگ‌ هم شاهد بودیم.

وی گفت: در خصوص رتبه‌بندی معلمان با وجود موافقت دولت نسبت به این طرح، احکامی از جمله مدت زمان اجرای طرح در نظر گرفته شد که با واقعیت‌های حوزه آموزش و پرورش همخوانی نداشت و علاوه‌ بر آن اصرارهای نابجا و دخالت در اجرائیات طرح رتبه‌بندی از سوی کمیسیون آموزش مجلس کام معلمان را تلخ کرد و باعث بروز مشکلاتی شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: نکته دیگر هم این بود که قانون‌گذار اجازه نداد دولت حدود ۸۰ هزار معلم که پس از رتبه‌بندی خود را بازنشسته کردند، برای مدت محدود در مسند معلمی نگه دارد تا کمبود معلم نداشته باشیم.

اولویت تخصیص ارز با واردات خودروهای عمومی است

وی در خصوص واردات خودروی های برقی و هیبریدی گفت: در حوزه حمایت از تولید داخل خودرو برقی و هم واردات، دولت همزمان طراحی هایی در دست اجرا دارد و اتفاقا یکی از محورهای توافق ها در سفر معاون اول رئیس جمهور به چین واردات خودروهای برقی بود. اولویت در این زمینه با خودروهای عمومی است و این از اولویت های تخصیص ارز است.

سخنگوی دولت بیان داشت: در تولید داخل و حمایت از دانش بنیان های داخلی برخی ایستگاه های شارژ نصب شده و تولید خودروی برقی مورد حمایت قرار گرفت.

بهادری جهرمی در خصوص افتتاح فرودگاه سقز که جریانات سیاسی این افتتاح را به حاشیه کشاند، گفت: دولت از ابتدا اعلام کرد اولویت تکمیل طرح های نیمه تمام است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال ۸۴ آغاز شده اما تکمیل نشده بود، اظهار کرد: مردم در دو سال گذشته، شاهد تکمیل این فرودگاه بودند و اکنون هفته ای دو پرواز در این فرودگاه انجام می شود که این قابل ارزیابی میدانی است و می توان با مردم در این زمینه مصاحبه داشت تا به واقعیت پی برد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این پروژه هم مثل برخی پروژه های نیمه تمام دیگر از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و تیرماه سال ۱۴۰۰ و در واپسین روزهای دولت دوازدهم به صورت ناقص افتتاح شد.از آن زمان تاکنون حتی یک پرواز هم انجام شده بود و به دلیل اینکه به صورت ناقص افتتاح شد، عملا هیچ کارایی نداشت.

بهادری جهرمی افزود: در دو سال اخیر با روی کار آمدن دولت سیزدهم، این پروژه در کمتر از ۲ سال با تزریق اعتبار لازم تکمیل شد. علاوه بر ساخت و تکمیل برج مراقبت و تجهیز آن، ساخت دیوار حفاظتی ساختمان ترمینال و ساختمان پلیس و دیگر پروژه های زیرساختی و تجهیز تاسیسات در دستور کار قرار گرفت و به تکمیل و بهره برداری عملیاتی رسید.

وی اظهار داشت: امروز پس از سال‌ها انتظار، سقزی‌ها به آرزوی خود رسیدند و فرودگاه این شهر افتتاح شد و اکنون به صورت هفتگی دو پرواز در این فرودگاه انجام می شود و در این رابطه مردم بهترین قضاوت کننده هستند.

هیات اجرایی کاملا مردمی است

سخنگوی دولت درخصوص هجمه به دولت درزمینه احراز صلاحیت و عدم احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس توسط هیات اجرایی تصریح کرد: براساس قانون، هیات های اجرایی کاملا مردمی هستند و از ۱۱ نفر ۸ نفر نماینده مردم هستند.

بهادری جهرمی اضافه کرد: این فرایند سال هاست که در قانون وجود دارد و از مظاهر اصلی مردمی بودن انتخابات است و درباره داوطلبان از مراجع پنج گانه استعلام صورت می گیرد. در این انتخابات بیش از ۱۷ هزار نفر از سوی هیات اجرایی کشور اعلام احراز صلاحیت شدند و به ازای هر یک کرسی بیش از ۵۸ نفر رقابت انتخاباتی دارند.

انتشار بیش از ۳ هزار پاسخ یا توضیح از سوی دستگاه‌های دولتی در رسانه‌ها

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳ هزار پاسخ یا توضیح از سوی دستگاه‌های دولتی در رسانه‌ها و مطبوعات منتشر شده است که نشان دهنده توجه و اهمیت ویژه دولت به پاسخگویی و رفع گره های ذهنی مردم و افکار عمومی است، گفت: پاسخگو بودن مدیران در قبال افکار عمومی یکی از اصول خدشه‌ناپذیر دولت مردمی و شرط رئیس جمهور با اعضای هیات دولت از ابتدای شروع به کار بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از اهداف مهم سفرهای استانی و حضور یافتن مسئولان دولت در اجتماعات مردمی و دانشگاه‌ها تحقق همین امر بوده است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه دولت ارزیابی دائمی از عملکرد مدیران دارد و نحوه عمل آنها به تکالیف و وظایف شان را به طور مداوم مورد رصد قرار می‌دهد، تصریح کرد: نشست های خبری رئیس جمهور در پایان هر سفر داخلی و خارجی و ارائه گزارش به مردم و پاسخ به اصحاب رسانه نشان دهنده رویکرد دولت است و حضور مسئولان و مقامات اجرایی در دانشگاه ها از دیگر مصادیق این روحیه است.

وی در خصوص ادعای تسویه بدهی دولت به بانک ها از طریق املاک و مستغلات گفت: این اتفاق در طول این دو سال در دولت سیزدهم صورت نگرفته است. اصولا دولت بدهی خود به بانک را به شیوه اوراق و یا از طریق  سهام‌پتروشیمی شازند تسویه می‌کند.

نگاه دولت حمایت جدی از بازنشستگان است

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درخصوص ارائه گزارشی از توافق دولت و مجلس در موادی از لایحه در مورد بازنشستگان تصریح کرد: رویکرد دولت و مجلس حمایت از بازنشستگان است و تاکید رئیس جمهور براین است که یک بازنشسته نه تنها هزینه هایش کمتر نمی‌شود بلکه بیشتر هم خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: نگاه دولت حمایت جدی از بازنشستگان است و باید این حمایت‌ موثر باشد به عنوان مثال اگر صندوق های بازنشستگی ورشکسته شود بیانگر این است که حمایت موثری صورت نگرفته است.

بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه هم‌حمایت کوتاه مدت برای جبران هزینه ها وهم‌نگاه بلند مدت که به توان این را به صورت پایدار داشت، از سیاست های دولت است، بیان داشت: توافقات کلی در این زمینه صورت گرفته و تدابیری اتخاذ شده که حمایت موثر و پایدار انجام شود تا با بازنگری ها، صندوق های بازنشستگی دچار ورشکستگی نشوند و پس از آنکه جزئیات در کمیسیون‌ تلفیق مجلس مورد توافق نهایی قرار بگیرد متن از سوی مجلس منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به سفر هیات افغانستانی به ایران، گفت: ایران و افغانستان اشتراکات زیادی دارند و هدف از سفر این هیات اقتصادی افغانستان به ایران رایزنی در خصوص رفع موانع و گسترش روابط تجاری بین دو کشور در زمینه های مواد معدنی، خدمات فنی ‌مهندسی، صادرات و واردات کالا ، استفاده از ظرفیت های ترانزیتی دو کشور و هدف گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای این منظور بوده است.

بهاری جهرمی با بیان اینکه در این سفر رایزنی های خوبی در جهت تکمیل کریدورهای منطقه ای و احیای جاده ابریشم و اتصال ریلی و جاده ای به آسیای میانه و چین از طریق افغانستان صورت گرفت، خاطر نشان کرد: برای تسهیل و افزایش صادرات و واردات افغانستان از طریق بندر چابهار توافقات خوبی انجام شد، برای ۲۴ ساعته شدن گمرکات دو کشور رایزنی شد و کمیته های مشترکی برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر ایجاد شد و توسعه روابط اقتصادی قطعا به پایدارتر شدن ثبات و امنیت منطقه کمک می کند.

وی در مورد اقدامات دولت برای تحقق سیاست‌های کلی توسعه دریا محور،نیز گفت: از همان زمان ابلاغ مکاتبات لازم از سوی دفتر هیات دولت با دستگاه ها برای تدوین لوایح صورت گرفته است.

به گفته وی کارگروهی ذیل نظر معاون اول رئیس جمهور برای تهیه نقشه راه این سیاست‌ها تشکیل شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *