دارو‌های طب ایرانی و مکمل زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طب ایرانی و مکمل در نظام شبکه تعریف شده و دارو‌های آن نیز زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.
کد خبر: 44398
زمان انتشار: 17 آگوست 2023 - 14:56 ب.ظ -
52 بازدید

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سه خبر،دکتر بهرام عین اللهی، در جلسه شورای معاونان وزارت بهداشت که با حضور حجت الاسلام عبدالحسین خسرو پناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: آموزش ارکان مختلفی دارد که مهمترین رکن آن استاد است و هرچه در این زمینه سرمایه گذاری شود، کیفیت آموزش ارتقا خواهد یافت.
وزیر بهداشت با بیان این که از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی، ارتقای شاخص‌های بهداشت، سلامت و پیشرفت در حوزه پزشکی است، افزود: سازمان‌های بین المللی اذعان دارند که حوزه سلامت جمهوری اسلامی ایران در منطقه در جایگاه نخست قرار دارد؛ آنچنان که در دوران همه گیری کرونا برای مقابله با این ویروس توانستیم شش نوع واکسن ایرانی تولید کنیم و امروز پیشرفته‌ترین درمان‌های سرطان را در کشور انجام دهیم، هر چند دشمن با نادیده انگاری این دستاوردها، سعی در بزرگنمایی کوچکترین مشکلات دارد.
دکتر عین اللهی با اشاره به سفر رئیس جمهور به برخی کشور‌های آمریکای جنوبی و آفریقا، ادامه داد: همه این کشور‌ها ایران را کشوری مرجع و برخوردار از فناوری و دانش پیشرفته در حوزه‌های گوناگون به ویژه پزشکی می‌شناختند و به پزشکی ایران اعتماد کامل داشتند و بر این باور بودند که دیپلماسی سلامت ایران تا کنون، رویکردی موفق و ابتکار آمیز داشته است.
وزیر بهداشت یکی از موفقیت‌های ایران را ادغام آموزش پزشکی در نظام خدمات سلامت توصیف کرد و گفت: ادغام آموزش پزشکی در خدمات سلامت موجب رشد و ترقی حوزه سلامت شد.
وی با تأکید بر لزوم ارتقای اخلاق پزشکی و گسترش معنویت و تهذیب در جامعه افزود: سلامت تنها مختص جسم نیست، بلکه سلامت معنوی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به رشد طب ایرانی و مکمل در کشور گفت: خوشبختانه اکنون در ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده‌های طب سنتی فعال هستند و ما طب ایرانی و مکمل را ظرفیتی می‌دانیم که در خدمت سلامت جامعه قرار دارد.
وی افزود: طب ایرانی و مکمل در نظام شبکه تعریف شده و دارو‌های آن نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

* افزایش بهره وری در حوزه سلامت

دکتر عین اللهی، همچنین بر افزایش بهره وری نظام سلامت تأکید کرد و گفت: برای پویایی نظام سلامت، شرایط ورود نخبگان را به این ساختار تسهیل کرده ایم که در کنار آن، لازم است بهره وری مراکز درمانی افزایش یابد و به همین منظور، تعرفه بخش دولتی و خصوصی را یکسان سازی کرده، سقف کارانه را برداشته و مالیات‌ها را از ۳۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش داده ایم.
وزیر بهداشت افزود: برای سازگار کردن سبک زندگی با مؤلفه‌های سلامت باید از خانواده شروع کنیم؛ بنابراین طرح سلامت خانواده را طراحی و اجرا کردیم که در این طرح هر کدملی یک پرونده الکترونیک سلامت خواهد داشت.
حجت الاسلام عبدالحسین خسرو پناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست، ضمن قدردانی از خدمات و تلاش‌های شبانه روزی وزیر بهداشت، معاونان این وزارتخانه و مجموعه خادمان و مدافعان سلامت گفت: ارتباط وزارت بهداشت با شورای عالی انقلاب فرهنگی، ارتباطی حکیمانه ست و هر تصمیمی نیز که در این شورا برای نظام سلامت اتخاذ می‌شود، باید با استفاده از نظر کارشناسی وزارت بهداشت و متخصصان فن باشد.
وی افزود: آنچه از حوزه سلامت انتظار می‌رود، سیاست گذاری و تنظیم گری با نگاه حکمرانی به سلامت و علوم پزشکی است و همین نگاه، موجب اتخاذ و اجرای نظام‌مند تصمیمات می‌شود.

* تأکید بر ارتقای سلامت عمومی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تأکید بر نگاه راهبردی به ارتقای سلامت عمومی گفت: باید بیش از گذشته ورزش همگانی را ترویج کرد؛ زیرا آنچه اکنون در کشور رونق دارد، یا ورزش حرفه‌ای و یا زیبایی اندام است و سهم ورزش عمومی بسیار کمرنگ است؛ در حالی که ورزش برای عموم افراد جامعه باید به فرهنگ تبدیل شود.
حجت‌الاسلام خسروپناه گفت: هرچه بیمارستان ساخته و پزشک تربیت شود، مادام که فرهنگ عمومی سلامت گسترش نیابد، به هدف‌گذاری‌ها در حوزه رشد شاخص‌های سلامت نخواهیم رسید از این رو پیشگیری، اولویت تمام حوزه‌های نظام سلامت را تشکیل داده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *