مالیات اراضی بایر صرف نوسازی بافت‌های فرسوده می‌شود

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: منابع حاصل از اخذ مالیات از اراضی بایر به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود که شهرداری‌ها بتوانند از آن برای بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل شهری و یا نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده کنند.
کد خبر: 41576
زمان انتشار: 15 مه 2023 - 15:05 ب.ظ -
21 بازدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سه خبر،️️️️️عبدالجلال ایری با اشاره به ضرورت برقراری مالیات بر اراضی بایر و رها شده شهری گفت: یکی از مواردی که می‌توان به تامین اراضی در شهر‌ها دچار معضل کمبود زمین جهت ساخت خانه کمک کند، مالیات بر اراضی رها شده و بایر است.

وی ادامه داد: هم اکنون اراضی بسیاری در پایتخت و کلان‌شهر‌ها وجود دارد که بخشی از مالکان این اراضی، با هدف کسب سود بیشتر و احتکار، اراضی را رها باقی گذاشته اند تا در زمان مناسب آن را به فروش برسانند، البته برخی نیز به دلیل عدم تمکن مالی قادر به ساخت و ساز در اراضی یا تکمیل ساختمان‌های نیمه کاره خود نیستند. این اراضی اغلب در مکان‌هایی قرار گرفتند که دارای زیرساخت برق و آب و.. بوده که برای ساخت و ساز نیز از ارزش بسیارزیادی برخورد دار هستند.

این نماینده مردم درمجلس عنوان کرد: از آنجایی که امکان ممانعت از این اقدام مالکان به راحتی وجود ندارد، باید از ابزار‌های مالیاتی، مالکان را مجبور به عرضه این زمین‌ها و یا ساخت و ساز کرد. از این رو در طرح ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی که در هفته آینده در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد به این موضوع توجه ویژه‌‎ای شده است.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان در مجلس اظهار کرد: در این طرح شهرداری‌‍ها موظف می‌شوند نسبت به شناسایی و معرفی این اراضی به سازمان امور مالیاتی اقدام کنند. البته در این طرح پیش بینی شده اگر زمینی به دلایل موجه رها شده، مشمول مالیات نشود که ضوابط این موضوع توسط دولت اعلام می‌شود.

ایری در ادامه عنوان کرد: یکی از نکات قوت این طرح واریز منابع حاصل از اخذ مالیات از اراضی بایر به صندوق ملی مسکن است که شهرداری‌ها می‌‎توانند از آن برای بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل شهری و یا نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: از این رو در طرح ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی ابعاد مختلفی دیده شده تا بازار پرتلاطم ملک آرام شود. امیداریم پس از تصویب و تایید، دولت تمام اهتمام خود را برای اجرای آن به کار بگیرد؛ ما متعقدیم این طرح در کنار قانون مالیات بر خانه‌های خالی و ساخت خانه‌های طرح نهضت ملی مسکن موجب افزایش عرضه زمین و مسکن و در نهایت کاهش قیمت‌ها شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *